T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Meram Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Meram Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Palyatif Bakım Merkezi

Güncelleme Tarihi: 01/08/2019

Palyatif Bakım Ünitesi, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır Ek Binasında hizmet vermektedir. Palyatif Bakım Ünitesinde yaşamı tehdit eden hastalıklarla yüz yüze kalan, hasta ve hasta yakınlarının, yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik bir yaklaşım izlenmektedir. Başta ağrı olmak üzere fiziksel, psikososyal ve manevi problemlerin önlenmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Palyatif Bakım Merkezi 2017 yılında 24 yatak kapasitesiyle Merkez Yerleşkemizde hizmet vermeye başlamış, 2018 yılında ise Yazır Ek Binasına taşınarak sağlık hizmetine devam etmektedir.

Palyatif Bakım Ünitesinde; 1 Uzman Doktor, 1 Sosyal Çalışmacı, 1 Ebe, 1 Sağlık Teknikeri ve 9 Hemşire görev yapmaktadır.

Palyatif Bakım Hizmetlerine Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Başvurular, palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastaların kendisi veya aile bireyleri tarafından bizzat yapılabileceği gibi aile hekimi veya hastanın takip ve tedavisini yapan müdavi tabibi tarafından da taburcu aşamasında gerekli görüşme ve koordinasyon sağlanmak suretiyle palyatif bakım hizmeti veren merkez veya sağlık hizmet sunucusuna yönlendirilebilir.

Sağlık tesisine gelemeyecek durumda olan hastalar bulundukları ortamda evde sağlık ekiplerince ziyaret edilerek birlikte yaşadığı aile bireylerinin durumu ile bir bütün olarak değerlendirilir.

Değerlendirme sonucu palyatif bakım hizmeti alması uygun görülen hasta merkezlere gönderilir.

Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar

Kanser, Nörolojik Hastalıklar (Alzheimer, ALS, MS, Musculer Distrofi, Parkinson Hastalığı, Felç), İleri Dönem Organ Yetmezlikleri (Kalp, Akciğer, Böbrek, Karaciğer), Çocuklarda Genetik, İlerleyici Hastalıklar, Beslenme Bozuklukları.

Palyatif Bakım Hizmetlerinin Temel Bileşenleri Nedir?

  • Ağrı ve diğer semptomların kontrol altına alınması
  • Beslenme desteğinin sağlanması
  • Hasta ve ailesinin psikososyal gereksinimlerinin karşılanması
  • Hasta ve ailesinin manevi gereksinimlerinin karşılanması
  • Hastanın son dönem bakımı ve hastanın fiziksel semptomlarının giderilmesi